//

MACERATI

Što je macerat

KOVAL

Čovječanstvo već od davnina koristi ljekovita svojstva biljaka. Kada su ljudi postali svjesni kakvu korist imaju od njih, pokušali su te biljke otapati u vodi, masnoći ili alkoholu. To su radili kako bi stekli zalihu ekstrakta ljekovitih biljaka tijekom cijele godine. Tako su nastali prvi macerati. Macerat je pripravak koji se dobiva potapanjem ljekovitih biljaka u ulje. Nakon određenog vremena, ulje izvuče ljekovita svojstva biljke, a sama biljka se ukloni iz ulja. Ulje se procijedi i stavi na hladno mjesto, gdje ga možete čuvati nekoliko mjeseci. Najzastupljeniji su uljni macerati, a napraviti ih možete sami kod kuće.

Kako odabrati sastojke za macerat? Maceracija u većini slučajeva zahtjeva prisutnost svjetlosti i topline, zbog toga trebate koristiti stabilna hladno prešana ulja. Za maceriranje je pogodno hladno prešana maslinovo, bademovo, suncokretovo, sezamovo ili kokosovo ulje. Ova ulja su dovoljno stabilna i ne kvare se brzo. Rafinirana su ulja stabilnija od domaćih i neće se pokvariti, ali ona ne posjeduju nikakva ljekovita svojstva. U industrijskoj proizvodnji često se koriste mineralna ulja, poput vazelina i parafina. Njihova je primjena vrlo učestala jer se ne kvare, ali je njihov utjecaj na ljudski organizam upitan. Mnogi ih smatraju krivcima za alergije, iritacije, pa čak i rak kože. Za maceriranje možete koristiti i maslace (maslac kakaa, makadamije, jojobe, kokosov ili shea).

Kako pripremiti macerat? Macerirati možete cvijet, list ili korijen. Biljke moraju biti iz ekološkog ili domaćeg uzgoja, ubrane daleko od izvora onečišćenja. Voda je neprijatelj kvalitetnog macerata i pospješuje kvarenje – pobrinite se da je bilje suho. Gospina trava se suši jedan dan, latice nevena se suše 5 – 7 dana, dok zeleni orasi se ne suše, već se svježi stavljaju u ulje. Idealno posuđe za maceriranje je staklo jer slabije reagira u dodiru s biljnim tvarima nego drugi materijali. Posudice dobro operite. Isplahnite ih vrućom vodom i dobro osušite izglačanom krpicom kako bi izbjegli zadržavanje mikroorganizama koji mogu uzrokovati kvarenje. U staklenku stavite bilje. Ako se radi o većim plodovima ili korijenu – izrežite ih na komadiće ili naribajte. Ako su cvjetovi ili lišće veliki – usitnite ih. Prelijte sve uljem. Dijelove biljke koji strše van gurnite u ulje i ulijte još ulja. Svo bilje treba biti u ulju.

Proces maceriranja: Staklenku dobro zatvorite i stavite na sunce. Maceriranjem na suncu ubrzavate postupak. Ujedno, macerat obogaćujete sunčevom energijom. Na sunce možete staviti sve macerate osim gospine trave. Ona se macerira zaklonjena od sunčevih zraka. Staklenku protresite ili sadržaj promiješajte nekoliko puta dnevno. Najbolji način je miješanje macerata. Da bi se macerat promiješao, staklenku je potrebno otvoriti. Kada je otvorite, iz macerata puštate vlagu koju je bilje otpustilo. (Macerati se kvare upravo zbog vlage.) Vrijeme maceriranja na suncu je između 3 i 5 tjedana Macerati za to vrijeme mijenjaju i miris i boju. Nemojte se plašiti ako u prvih tjedan dana vaš macerat razvije neugodan miris. To će se promijeniti kada maceracija završi. Kada prođe vrijeme potrebno za maceraciju, macerat procijedite kroz gazu i ulijte u staklenku. Pustite ga da miruje 24 sata. Potom, pažljivo odlijte bistar dio macerata, a talog bacite. Macerat prelijte u tamniju staklenku i čuvajte na tamnom mjestu.

Primjena macerata: Macerati imaju široki spektar primjene. Možete ih koristiti za samotamnjenje, sprječavanje bora, brže zacjeljivanje rana, tretiranje problematične kože. Određene vrste macerata zacjeljuju strije, dok druge pomažu kod reume, išijasa i ozljeda. Od macerata možete spremati i domaće kreme.

LJEKOVITE BILJKE IZ NAŠEG PODNEBLJA - BILINARSKI LEKSIKON

KRIKA: Anagallis arvensis L.

#1

Raste po vrtovima, vinogradima, poljima i strništu. Za lijek se skuplja za vrijeme cvjetanja čitava stabljika. Ima nisku, do 30 cm dugačku stabljiku koja raste više uz samo tlo. Kod krava smanjuje mlijećnost i na popisu je otrovnih biljaka. Najčešća njena primena je kod bolesti kože kakve su mladalačke akne, zloćudni tumori, inficirane rane i dr. Osim toga može se upotrebiti i za oboljenje žučnih puteva, kao diuretik i za izbacivanje sluzi iz organa za disanje. Kao sedativ se može davati nervno rastrojenim osobama i epileptičarima. ... … Nastavi dalje... »

VRBICA: Lythrum Salicaria L.

#2

Adstrigent, antibakterik, antibiotik, antidijaroik, antiinflamatorik, dermetik, hemostatik, stiptik, tonikum. Zapadna medicina korijen vrbice rabi u liječenju brojnih zdravstvenih tegoba: za jačanje krvi i protiv upala, te proljeva, dizenterije, raznih rana, čireva itd, a cvijet kao tonikum. - Kod upalnih tegoba, upala ženskih genitalnih organa, kod uzbuđenja stanja živaca, kod krvarenja, kod svih proljeva, kod krvi u stolici.... … Nastavi dalje... »

MALINA: Rubus idaeus

#2

Redovna konzumacija uljepšava ten, jača kosu, poboljšava zdravlje probavnog i kardiovaskularnog sustava, osnažuje imunitet i štiti od upala. Malina smanjuje djelovanje slobodnih radikala te štiti od raka debelog crijeva, dojke, maternice, jednjaka i prostate. Fitonutrijenti u malini sprečavaju širenje stanica raka te ih potiču na apoptozu, odnosno samouništenje. Malinu nazivaju i ženskom biljkom jer liječi mnoge tegobe ženskih organa. Spriječava pretilost, regulira razinu šećera u krvi, smanjuje djelovanje slobodnih radikala, pruža zaštitu od sunca, smiruje kožne tegobe, pomaže kod ženskih bolesti. osnažuje imunitet, štiti od bolesti srca i krvnih žila, snizuje visoku temperaturu... … Nastavi dalje... »

LAZARICA: Cochlearia officinalis L.

#2

Biljka je vrlo slična potočarki (Nasturtium officinale), imaju i slične karakteristike. Cvjeta od svibnja do srpnja. Stanište: Kod nas se sadi u vrtovima kao uredna biljka, a u sjevernoj Europi raste divlje na obalama mora. Mlado lišće jede se s limunom i uljem na salatu kao lijek za čišćenje krvi. Čaj od ovih biljaka je takođe odličan diuretik, podstiče znojenje, iskašljavanje sluzi iz pluća, te pomaže kod reume...… Nastavi dalje... »

ARONIJA: Aronia Melanocarpa L.

#2

Aronija je prava riznica biološki aktivnih spojeva (preko 300). Čisti krv, jača cirkulaciju, snižava kolesterol i krvni tlak, djeluje protuupalno. Svježi plodovi aronije imaju najveći antioksidativni kapacitet među svim bobičastim i ostalim voćem istraživanim do sada, a mjerenim po ORAC i TEAC standardima. Mnogobrojne epidemiološke studije ukazuju na snažnu povezanost između unosa aronije i smanjenja smrtnosti uslijed srčanih oboljenja, tumora i drugih degenerativnih bolesti, odnosno smanjenje ili odgađanje razvoja navedenih bolesti.....… Nastavi dalje... »

GLADIŠ: Ononis spinosa L.

#2

Korijen vrijedi u prvom redu kao dobro sredstvo za izlučivan je mokraće, to znači sprečava stvaranje kamenaca i pijeska. Za lijek se upotrebljava korijen i lišće. Korijen se skuplja nakon treće godine u jesen ili četvrte u proljeće. Čaj od lišća i korijena zečjeg trna staro je i prokušano sredstvo protiv gihta, podagre i najtvrdokornijeg zastarjelog reumatizma. Kod grčeva u prstima i listovima s uspjehom se primjenjuje kao sredstvo za masiranje uvarak korijena u bijelom vinu. Kod teškoća pri mokrenju uzimaju se 3 dijela korijena gladiša i po 1 dio plodova borovice, korijena peršuna i poljske preslice. U pučkoj medicini upotrebljavaju se svježi listovi i cvjetovi kao oblozi kod svrbeža kože..... … Nastavi dalje... »

MAGNOLIJA: Magnolia x soulanqiana

#2

Kora magnolije, točnije magnolol i honokiol reguliraju razinu hormona kortizola, kojega u stresnim situacijama pojačano luči kora nadbubrežne žlijezde. Pojačano lučenje kortizola može uzrokovati različita nepovoljna stanja u organizmu, primjerice pojavu visokog krvnog tlaka, osteoporozu, dijabetes, pojavu hipotireoze, hormonsku neravnotežu (smanjeno lučenje hormona rasta i spolnih žlijezda) te oslabljenu aktivnost imunološkog sustava. Honokiol i magnolol pokazuju jače antioksidativno djelovanje od vitamina E. Djeluju povoljno na kardiovaskularni, dišni, probavni i mišićni sustav...... … Nastavi dalje... »

ŠATAVARI: Asparagus racemosus

#2

Najpoznatija je po pomlađujućim karakteristikama koje izvrsno djeluju na ženske organe. Koristi se za liječenje bolesti rodnice, vrata maternice, neplodnosti, prijetećeg pobačaja, vaginalnih infekcija, gubitka libida te kod problema u menopauzi. Održava hormonalnu ravnotežu, zdravi PH rodnice, regulira menstruacije i ovulacije. Uklanja simptome predmenstrualnog sindroma (razdražljivost, nadutost, grčeve), ublažava bol i kontrolira gubitak krvi tijekom mjesečnice. Izvrsna je za žene koje planiraju trudnoću jer povećava plodnost, potiče proizvodnju zdravih jajnih stanica, hrani i jača maternicu te priprema organe za začeće. U trudnoći ublažava jutarnje mučnine, a nakon porođaja je učinkovita u čišćenju maternice. Potiče normalnu laktaciju tijekom perioda dojenja....… Nastavi dalje... »

TUŠT: Portulaca oleracea L. sativa

#2

Od tušta se pripremaju razna variva a la špinat, a dodajemo ga i svježim zelenim salatama, proljetnim juhama, umacima od rajčice, te svježem kravljem siru. U nekim krajevima pupoljci tušta kisele se kao i kapari. Ljekovitost tušta koristi se za: u dijetnoj prehrani kod oboljenja probavnog sustava, u liječenju raznih parazita u crijevima, za snižavanje povišene tjelesne temperature, kao blago sredstvo za čišćenje tj. za pražnjenje crijeva, za pojačavanje mokrenja, kod svih oboljenja u kojima je potrebno jačati cijeli organizam, kod svih takozvanih vrućih bolesti (jetra)...… Nastavi dalje... »

CRNA POMOĆNICA: Solanum nigrum Linn.

#2

Pomoćnicu su nekada smatrali jako otrovnom, pa je nisu preporučivali za unutarnju primjenu. Sušenjem gubi djelotvornost, pa je najbolje od svježe biljke odmah načiniti tinkturu, koja može stajati. Iscijeđeni je sok najdjelotvorniji kad je biljka potpuno razvijena, što traje kratko vrijeme. Od tinkture se uzima najviše do 10g. dnevno, poslije jela, a od soka najviše 30g. dnevno. Tinktura se upotrebljava protiv grčeva želuca i mokraćnog mjehura, a sok protiv napada žučnog mjehura. Pomoćnica sprječava česte polucije u muškaraca, a služi i za opijanje bolesnika prije operacije...… Nastavi dalje... »

PRIMORSKI VRISAK: Satureia Montana

#2

Djeluje umirujuće, a u narodnoj medicini se koristi za liječenje: bolesti želuca i crijeva i to kod slabog rada želuca, prehlađenog i osjetljivog želuca, lošeg apetita, svih oblika proljeva, grčeva, nadutosti, protiv ameba i glista, menstrualnih tegoba, tj. neredovite, izostale, te preobilne mjesečnice, slabog mokrenja, gripe i prehlade, za izazivanje znojenja, bolesti pluća, i to akutnog ili kroničnog bronhitis, katara bronha, infekcija, reume mišića i kostiju, za jačanje muške potencije, za masiranje vlasišta kose kod početne ćelavosti. ...… Nastavi dalje... »